HELSINGIN KAUPUNGINMUSEO - LAUTTASAAREN RAKENNUSINVENTOINTI 2001-2002

Villa Arala09103100750005001
Katuosoite:Lokkikuja 4
Suunn. aloitus:1948
Käyttöönottovuosi:1948
Rakennuttaja:Johtaja Rafael Arala
Urakoitsija:Holvi Oy
Suunnittelija:Arkkitehti Olli Saijonmaa
Muut suunn.:Arkkitehti Eero Kajava
Alkuperäiskäyttö:pientalot
Nykykäyttö:kerrostalot
Rakennushistoria:

Vuonna 1962 rakennuksen itäsiiven talonmiehen asuntoa laajennettiin ja siipeen rakennettiin toinen kerros. Laajennuksen suunnitteli Arkkitehti Eero Kajava ja urakoitsijana toimi rakennusliike Viljo Viisas ja kumppanit.

Ymp. kuvaus:Tontin pohjois- ja länsisivuilla on erityisen hieno kalkkihiekkatiilistä muurattu ja savitiilillä katettu kevyt muuri.
Kerroslukumäärä:Kaksikerroksinen rakennus, jossa on yksi kellarikerros.
Perustus:betoni
Runko:tiili, betoni
Julkisivut:Rakennuksen taitekatto on katettu savitiilellä. Julkisivut ovat kellertäväksi maalattua roiskerappausta. Sokkeli on päällystetty liuskekivillä. Ovet ja ikkunat ovat lakattua puuta. Rakennuksen ulko-ovessa on koristeelliset metallitaokset.
Erityispiirteet:Rakennusliike Aralan johtajalle Rafael Aralalle rakennettu asuinrakennus.
Piirustusaineisto:RVVA

 Arvotuskriteerit:
Rakennuksen arkkitehtuuri yksityiskohtineen on erittäin harkittua ja viimeisteltyä.
Rakennukseen liittyy henkilöhistoriallisia arvoja.
Rakennus on säilynyt hyvin alkuperäisessä asussaan tai tehdyt muutokset ovat onnistuneesti sopeutettu olemassaolevaan rakennukseen.
 
 Takaisin edelliselle sivulle