Kalenteri uudistui: Tutustuu uuteen, helsinkiläisten kanssa suunniteltuun kalenteriin osoitteessa tapahtumat.hel.fi.

Tapahtumakalenteri

VALITSE AIHE
  • VALITSE AIHE
  • Elokuvat ja teatteri
  • Hyvinvointi ja ulkoilu
  • Kulttuuritapahtumat
  • Liikunta ja urheilu
  • Luennot ja opastus
  • Musiikki ja konsertit
  • Näyttelyt ja kuvataide
  • Osallistuminen ja keskustelu
  • Pelit ja työpajat
VALITSE KOHDERYHMÄ
  • VALITSE KOHDERYHMÄ
  • Aikuiset
  • Ikääntyneet
  • Koululaiset
  • Lapset ja lapsiperheet
  • Maahanmuuttajat
  • Nuoret
  • Opiskelijat
  • Vammaiset
  • Vauvaperheet
  • Yhdistykset
  • Yritykset

Small size days!

pe  – su 

Annantalo, Annankatu 30, Helsinki

Tänä viikonloppuna on pienten lasten vuoro nauttia taiteesta, kun Annantalolla juhlitaan jälleen pienten lasten oikeutta taiteeseen ja kulttuuriin.

Tammikuun viimeisenä viikonloppuna kansainvälisen Small size network -verkoston sata jäsentä ympäri maailmaa tarjoavat taide-elämyksiä 0–6-vuotiaille lapsille ja heidän aikuisilleen. Small size days muistuttaa siitä, että taide on merkityksellistä ja tarpeellista meille ihmisille ihan pienestä pitäen.

Annantalo tarjoaa juhlaviikonloppuna maksuttomia esityksiä ja työpajoja yhteistyössä Tanssiteatteri Auracon kanssa.

Annantalon Small size days -ohjelma:

perjantaina 27.1. klo 11.00 ja 12.30
Blind Gut Company: Meritähdenlento
-vauvoille ja heidän aikuisilleen

lauantaina 28.1.
klo 10.30-12 Abstraktia taiteilua perheen pienimpien kanssa
Avoin paja Chloé Mahyn johdolla Galleriassa

klo 14.00
Tanssiteatteri Auraco: Miksi Mix
4-vuotta täyttäneille ja heidän aikuisilleen

Sunnuntaina 29.1. klo 11.00 ja 14.00
Teatteri Ilmi Ö.: Metsämosaiikki
-vauvoille ja heidän aikuisilleen

Esityksillä on kullakin oma tapahtumasivu, jossa ilmoittautumisohje.

Small size network -verkosto perustettiin vuonna 2007, ja sen jäsenet ovat Artistic International Association Small sizen jäseniä. Yhdistys tukee ja kehittää esittäviä taiteita 0–6-vuotiaille ja sen ohjelmassa on koulutusta, tutkimuksia, taidetapahtumia ja yhteistyöprojekteja. Yhdistykseen voi liittyä taidelaitos, järjestö, yhdistys tai yksittäinen henkilö mistä päin maailmaa tahansa. Vuodesta 2013 verkosto on kansainvälisen lasten- ja nuortenteatterijärjestö ASSITEJin jäsen.

Small size verkoston suomalaisia jäseniä ovat Annantalo, Lastenkulttuurikeskus Aurora, Lasten Taidefestivaali Hippalot, Lastenkulttuurikeskus Pessi, Tanssiteatteri Auraco, Loiske ensemble, Nukketeatteri Sampo ja Anne Lihavainen.

JAA
Lisää kalenteriin (.ics)
Lisää Google-kalenteriin
   
Kartalla
Tapahtuman hinta

Vapaa pääsy

Tapahtumat:

ti

15:00

Linkki tapahtumaan Senioritanssi

Riistavuoren seniorikeskus/Palvelukeskus

Tanssia ilman paria

ke

10:00

Linkki tapahtumaan Liikunnan riemua

Leikkipuisto Roihuvuori

Tervetuloa liikkumaan! Lapsen ja vanhemman yhteinen liikuntatuokio

ke

13:00

Linkki tapahtumaan Päivätanssit

Kinaporin seniorikeskus

Päivätanssit

Tapahtumat: Lapset ja lapsiperheet

ti

13:30

Linkki tapahtumaan Taidetta taaperoille – Open Art studio for Toddlers

Caisa

Taidetta taaperoille -taidepajoissa lapset tutustuvat yhdessä huoltajansa kanssa erilaisiin taidemateriaaleihin ja tekniikoihin, jotka on sijoitettu studiotilan eri pisteisiin.

ti

17:30

Linkki tapahtumaan Stoan perhesirkus

Stoa

Stoan notkea sirkusryhmä 3–6-vuotiaille lapsille ja heidän aikuisilleen

ti

18:00

Linkki tapahtumaan Satutuokio

Arabianrannan kirjasto

Satutuokiot tiistai-iltaisin