Kalenteri uudistui: Tutustuu uuteen, helsinkiläisten kanssa suunniteltuun kalenteriin osoitteessa tapahtumat.hel.fi.

Tapahtumakalenteri

VALITSE AIHE
  • VALITSE AIHE
  • Elokuvat ja teatteri
  • Hyvinvointi ja ulkoilu
  • Kulttuuritapahtumat
  • Liikunta ja urheilu
  • Luennot ja opastus
  • Musiikki ja konsertit
  • Näyttelyt ja kuvataide
  • Osallistuminen ja keskustelu
  • Pelit ja työpajat
VALITSE KOHDERYHMÄ
  • VALITSE KOHDERYHMÄ
  • Aikuiset
  • Ikääntyneet
  • Koululaiset
  • Lapset ja lapsiperheet
  • Maahanmuuttajat
  • Nuoret
  • Opiskelijat
  • Vammaiset
  • Vauvaperheet
  • Yhdistykset
  • Yritykset

Jos nyt olisi huominen – Tanssiresidenssi 2. kerroksen galleriassa

ti  – pe 

Annantalo, Annankatu 30, Helsinki

Pauliina Aladinin ja työryhmän toukokuussa Annantalossa ensi-iltansa saavan esityksen valmistumista voi seurata Annantalon Lasipääty-gallerian taiteilijaresidenssissä huhtikuussa 2023.

Ryhmän uusi tanssiteos Jos nyt olisi huominen saa ensiesityksensä 23.5.2023 Annantalon Juhlasalissa.

Työskentelyä saa seurata sivusta tai siihen saa osallistua. Näkemäänsä voi vaikka piirtää tai kuvata. Voit olla nuoruuden asiantuntija ja vaikuttaa tulevaan esitykseen mielipiteilläsi. Esiintyjien kanssa voi keskustella tai olla vain hiljaa. Sinä päätät.

Itselleen tunnusomaisesti työryhmä inspiroituu kohtaamisista niin toistensa kuin myös satunnaisten kävijöiden kanssa. Yllättävät huomiot, tehtävät ja haasteet innoittavat tanssijoita siinä missä pehmentyvät kuviot, unelmoinnin kipeys ja keveys sekä jaetut ajatukset.

Työskentelyä saa tulla seuraamaan ilman ilmoittautumista.

Ryhmien ilmoittautumiset ja lisätiedot: pauliina.aladin@hotmail.fi

Pauliina Aladin (she/they) on queer-tanssitaiteilija, joka osallistuu yhdenvertaisemman taiteen kentän kehittämiseen sateenkaarisensitiivisin keinoin. Häntä kiinnostaa dialoginen ja lempeä kohtaaminen tanssitaiteen välityksellä. Työryhmänsä kanssa hän tuo tanssitaiteeseen kuvastoa, jossa moninaiset yksilöt tulevat näkyviksi ja saavat tilaa yksilöllisesti ylistettyinä.

Esitys on osa Aladinin Sateenkaaria ja sateenvarjoja -kokonaisuutta. Sateenkaaria ja sateenvarjoja on sateenkaareva yhteisötanssikokonaisuus, joka sisältää tanssityöpajoja sateenkaarityötä tekevissä yhteisöissä, tanssityöpajoja sateenkaarinuorille Annantalolla, koulutuksia sateenkaarisensitiivisyydestä Annantalon työntekijöille ja uuden, nuorille suunnatun tanssiteoksen valmistamisen. Keskiössä on tanssimisesta nauttiminen, sensitiivinen ilmapiiri ja yhdenvertaisuuden tavoittelu.

Tavoitteena on vahvistaa sateenkaarilasten ja -nuorten osallisuutta lasten- ja nuortenkulttuuriin ja tarjota keinoja sateenkaarisensitiivisen työotteen kehittämiseen lasten ja nuorten kanssa työskenteleville. Kokonaisuus linkittyy Annantalon yhdenvertaisuusajattelun kehittämiseen.

Ikäsuositus: 7+

JAA
Lisää kalenteriin (.ics)
Lisää Google-kalenteriin
   
Kartalla
Tapahtuman hinta

Vapaa pääsy

Tapahtumat:

ke

09:30

Linkki tapahtumaan CV - työpaja

Helsingin työllisyyspalvelut, Kampin toimipiste

CV -työpaja. Tule päivittämään CV:si.

ke

13:00

Linkki tapahtumaan Sisäpelejä

Stadin asukastalo Vuosaari/ryhmä- ja yhteisötyö

Keskiviikkoisin alkaen klo 13

ke

16:00

Linkki tapahtumaan Piirustus

Pukinmäen nuorisotalo

Osallistujan ei tarvitse olla ”hyvä piirtämään”, tärkeintä on kiinnostus tarttua kynään ja ehkä oppia uusia tekniikoita tai innostua uudesta teemasta.

Tapahtumat: Nuoret

ke

09:30

Linkki tapahtumaan CV - työpaja

Helsingin työllisyyspalvelut, Kampin toimipiste

CV -työpaja. Tule päivittämään CV:si.

ke

13:00

Linkki tapahtumaan Sisäpelejä

Stadin asukastalo Vuosaari/ryhmä- ja yhteisötyö

Keskiviikkoisin alkaen klo 13

ke

16:00

Linkki tapahtumaan Piirustus

Pukinmäen nuorisotalo

Osallistujan ei tarvitse olla ”hyvä piirtämään”, tärkeintä on kiinnostus tarttua kynään ja ehkä oppia uusia tekniikoita tai innostua uudesta teemasta.