Hoppa till innehållet

Kontaktuppgifter

Miljö- och tillståndssektionen har nio ledamöter. Ledamöterna, suppleanterna och vice ordföranden för nämnden väljs av Helsingfors stadsfullmäktige.

Medlemmar

Vänsterförbundet

  • Noora Laak, ordförande, noora.laak@gmail.com, tel. 050 520 33 86 
    Ersättare Santtu Salmela

Gröna

  • Sameli Sivonen, vice ordförande, sameli.sivonen@gmail.com
    Ersättare Minna Aarnio
  • Lilja Tamminen, lilja@liljat.fi
    Ersättare Vesa Peipinen

Samlingspartiet

  • Lea Saukkonen
    Ersättare Jouni Nevalainen
  • Hanna-Leena Hemming
    Ersättare Timo Raittinen, timo.raittinen@trainmark.fi
  • Tapio Klemetti, tapio.klemetti@gmail.com
    Ersättare Nina Kokko
  • Mukhtar Abib
    Ersättare Maarit Toveri, maarit.toveri@itex.fi, maarit.toveri@avainasumisoikeus.fi

SDP

  • Anita Vihervaara, anita.vihervaara@gmail.com
    Ersättare Tiina Rytky

Sannfinländarna

  • Pertti Villo
    Ersättare Tarja Laxén, tarja.laxen@hotmail.com

Föredragande i stadsmiljönämnden 

Kundchef Pekka Henttonen är föredragande i stadsmiljönämnden och dess sektioner och för biträdande borgmästaren för sektorn.

Protokollförar

  • Pirjo Moberg, tel. 09 310 31507  

Jurist

  • Katriina Pönkä, p. 09 310 22765
  • Kristina Montell, p. 09 310 36421

Informatör

  • Matti Miinalainen, tel. 09 310 31520

E-postadresserna för stadens anställda bildas enligt fornamn.efternamn@hel.fi

Plats för sammanträdet, om inte annat nämns: Nämdens mötesrum, Folkskolegatan 3

Sammanträdena är inte öppna för allmänheten, om inte nämnden beslutar om annat.

Upplysningar om nämndens beslut ges av Helsingfors stads registratorskontor.