Hoppa till innehållet

Kontaktuppgifter

Sektionen för byggnader och allmänna områden har nio ledamöter. Ledamöterna, suppleanterna och vice ordföranden för nämnden väljs av Helsingfors stadsfullmäktige.

Medlemmar 

Samlingspartiet

  • Risto Rautava, ordförande, risto.rautava@elisanet.fi
    Ersättare Mariam Rguibi
  • Marianna Kupias, marianna.kupias@gmail.com
    Ersättare Lauri Skön

Gröna

  • Tuomas Rantanen, vice ordförande, tuomas.rantanen@voima.fi
    Ersättare Satu Vartiainen, satu.vartiainenn@gmail.com
  • Elli Saari
    Ersättare Sameli Sivonen, sameli.sivonen@gmail.com

SDP

  • Sinikka Vepsä
    Ersättare Pekka Tuominen, p.tuominen@gmail.com
  • Jaakko Meretniemi
    Ersättare Ilona Törmikoski, ilona.tormikoski@gmail.com

Vänsterförbundet

  • Riina Simonen
    Ersättare Jouni Konttila

SFP

  • Laura Finne-Elonen
    Ersättare Kenneth Stambej, kenneth@stambej.com

Kristdemokraterna

  • Mauri Venemies
    Ersättare Kristiina Kunnas

Föredragande i sektionen för byggnader och allmänna områden 

Teknisk chef Kari Pudas är föredragande i sektionen för byggnader och allmänna områden.

Protokollförare

  • Janne Penttinen, tel. 09 310 38388
  • Kristiina Jokinen, tel. 09 310 39015
  • Miia-Riina Repola, tel. 09 310 26094
  • Risto Hovi, tel. 09 310 37126 

Nämndens sekreterare

  • Anne Mattsson, tel. 09 310 37978
  • Pirjo Moberg, tel. tel. 09 310 31507

Informatör

  • Virve Kuusi, tel. 09 310 79528

E-postadresserna för stadens anställda bildas enligt fornamn.efternamn@hel.fi

Plats för sammanträdet, om inte annat nämns: Nämdens mötesrum, Verkstadsgatan 8

Sammanträdena är inte öppna för allmänheten, om inte nämnden beslutar om annat.

Upplysningar om nämndens beslut ges av Helsingfors stads registratorskontor.