Hoppa till innehållet

Kontaktuppgifter

Stadsmiljönämnden har 13 ledamöter. Ledamöterna, suppleanterna och vice ordföranden för nämnden väljs av Helsingfors stadsfullmäktige. Nämndens ordförande är biträdande stadsdirektör Anni Sinnemäki.

Stadsmiljönämndens medlemmar 

Gröna

  • Anni Sinnemäki, ordförande, anni.sinnemaki@hel.fi
    Ersättare Elli Saari
  • Osmo Soininvaara, osmo@soininvaara.fi
    Ersättare Mikko Särelä, mikko.sarela@gmail.com
  • Amanda Pasanen, amanda.pasanen@helsinki.fi
    Ersättare Leo Stranius, leo.stranius@iki.fi
  • Tuomas Rantanen, tuomas.rantanen@voima.fi   
    Ersättare Satu Vartiainen, satu.vartiainenn@gmail.com 

Samlingspartiet

  • Risto Rautava, vice ordförande, risto.rautava@elisanet.fi
    Ersättare Maarit Vierunen, maarit.vierunen@gmail.com
  • Laura Rissanen, laura.rissanen@iki.fi
    Ersättare Dennis Hamro-Drotz, dhamrodrotz@gmail.com
  • Sirpa Asko-Seljavaara, sirpa.askoseljavaara@gmail.com
    Ersättare Matti Enroth, enrothmatti@gmail.com
  • Atte Kaleva
    Ersättare Kristiina Iivonen 

SDP

  • Eveliina Heinäluoma, eveliina.heinaluoma@gmail.com
    Ersättare Antti Koskela
  • Jape Lovén, jape.loven@gmail.com
    Ersättare Jaana Ylitalo, jaana.ylitalo@pam.fi

Vänsterförbundet 

  • Mia Haglund, mia.m.haglund@gmail.com  
    Ersättare Mika Välipirtti, mika.valipirtti@gmail.com
  • Noora Laak, noora.laak@gmail.com 
    Ersättare Heta Tuura, hetatuura@gmail.com   

Sannfinländarna 

  • Nuutti Hyttinen
    Ersättare Krista Bister, kristabister@hotmail.com

Föredragande i stadsmiljönämnden 

Sektorchefen i stadsmiljösektorn Mikko Aho är föredragande i stadsmiljönämnden och dess sektioner och för biträdande borgmästaren för sektorn.

Protokollförare

  • Katja Sulkko, tel. 09 310 37431, katja.sulkko@hel.fi  
  • Pirjo Moberg, tel. 09 310 31507, pirjo.moberg@hel.fi

Jurister

  • Kristina Montell,  tel. 09 310 36421, kristina.montell@hel.fi
  • Tiina Kangas-Alku, tel. 09 310 21841, tiina.kangasalku@hel.fi
  • Suvi Kokkonen, tel. 09 310 39952, suvi.kokkonen@hel.fi (på föräldraledighet)

Informatör

  • Heikki Mäntymäki, tel. 09 310 37368

E-postadresser

E-postadresserna för stadens anställda bildas enligt fornamn.efternamn@hel.fi

Plats för sammanträdet, om inte annat nämns: Nämdens mötesrum, Folkskolegatan 3

Sammanträdena är inte öppna för allmänheten, om inte nämnden beslutar om annat.