Helsingin työväenopiston kuvataidekurssien -näyttelyssä jokainen kurssilainen sai ripustaa työnsä esille. Taidetta kannattaa vaalia elämässä enemmän, sanovat sekä kurssilainen että opettaja.
Tärkeintä taiteessa on se, että on lupa tehdä mitä tahansa, sillä taide on rajatonta. Tätä mieltä on Helsingin työväenopiston kuvataidekurssilainen Mika Lindholm.
25 vuotta maalaamista harrastanut Mika on tuttu näky Helsingin työväenopiston kurssilla. Oikeastaan maalaaminen ei ole Mikalle enää pelkästään harrastus.
– Työskentelen parturi-kampaajana omassa putiikissani Helsingin Kruununhaassa. Minulla on liikkeessäni myynnissä myös taulujani.
45 vuotta parturi-kampaajan töitä tehnyt Mika voisi halutessaan jo jäädä eläkkeelle. Eläkepäivien varalle hänellä on selvät suunnitelmat.
– Haluan tulevaisuudessa antaa runsaammin aikaa taiteelle. Aion alkaa valmistaa enemmän taidetta myyntiin.
Kun Mika aloitti työväenopiston taidekurssilla vuonna 1999, opettaja kysyi oppilaaltaan, että onko tämä harrastanut maalaamista jo pitkään. Kyseessä oli toinen kerta, kun Mika oli elämänsä aikana tarttunut siveltimeen.
Mika uskoo, että hänen parturi-kampaajan ammattinsa on antanut silmää muun muassa värien käsittelyyn.
– Alkaessani maalata näen edessäni kuvan, joka kankaalle syntyy. Samalla tavalla näen valmiin lopputuloksen mielessäni, kun leikkaan hiuksia tai teen kampausta.
Maalaamisesta on tullut Mikalle niin suuri intohimo, että hän on alkanut etsiä itselleen työhuonetta. Pienessä kaupunkiasunnossa on hankala pitää esillä kaikkia maalaamiseen tarvittavia välineitä, ja on varottava, ettei lattia sotkeennu.