
Tulevan Helsinki Biennaalin kuraattorit Blanca de la Torre ja Kati Kivinen ovat saaneet inspiraationsa suojellusta Vallisaaresta, joka on säilynyt ilman ihmisasutusta vuosikymmeniä. Vuoden 2025 Helsinki Biennaali tarkastelee suojan merkitystä ja kääntää katseen ihmisestä muuhun luontoon. Teoksissa ihmisen hahmo väistyy, ja tilalle nousevat eläimet, vesi, kasvit, hyönteiset, mineraalit ja muut elolliset toimijat sekä niiden rooli planeettamme hyvinvoinnin osatekijöinä.
– Helsinki Biennaali 2025 tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden arvioida uudelleen käsitystämme luonnon ja ihmisen suhteesta. Vallisaaren monimuotoisen ympäristön, ilmastokriisin ja biodiversiteetin katoamisen keskellä biennaali kutsuu ajattelemaan suojaa hoivaavana tilana, jossa kaikki elämänmuodot voivat kukoistaa. Tavoitteena on luoda uusia tapoja elää rinnakkain maailmassa, jossa tarvitaan enemmän ymmärrystä ja empatiaa, sekä inspiroida positiivisia ympäristötoimia, kuraattorit Kivinen ja de la Torre summaavat.
Kolmas Helsinki Biennaali esittelee jälleen taitelijoita ympäri maailmaa. Mukana on 37 taiteilijaa ja taiteilijakollektiivia, jotka edustavat 30 eri kulttuuria erityisesti Pohjoismaista, Latinalaisesta Amerikasta, ja Aasiasta.
Vuoden 2025 Helsinki Biennaalin taitelijat ja taiteilijakollektivit ovat Maria Thereza Alves (BR/DE), Band of Weeds (FI), Ana Teresa Barboza (PE), Sissel M Bergh (Sápmi/NO), Sara Bjarland (FI/NL), Saskia Calderón (EC), Edgar Calel (GT), Tania Candiani (MX), Regina de Miguel (ES/DE), Olafur Eliasson (DK/IS), Carola Grahn (Saepmie/SE), Tue Greenfort (DK), Kalle Hamm (FI) & Dzamil Kamanger (IR/FI), Tamara Henderson (CA/AU), Gunzi Holmström (FI), Katie Holten (IE/US), Ingela Ihrman (SE), Geraldine Javier (PH), Aluaiy Kaumakan (TW), Kristiina Koskentola (FI/NL), Yayoi Kusama (JP), Jenni Laiti (FI/SE) & Carl-Johan Utsi (SE), LOCUS / Thale Blix Fastvold & Tanja Thorjussen (NO), nabbteeri (FI), Ernesto Neto (BR), Otobong Nkanga (NG/BE), Giuseppe Penone (IT), Laura Põld (EE/AT), Marjetica Potrč (SI), Kati Roover (EE/FI), Hans Rosenström (FI), Paul Rosero Contreras (EC), Raimo Saarinen (FI), Pia Sirén (FI), Theresa Traore Dahlberg (SE/BF), Nomeda & Gediminas Urbonas (LT/US) ja Juan Zamora (ES).
Tavoitteena kuvataiteen ilmiö ja pysyvä perintö
Helsinki Biennaali on tulevaisuuteen katsova taiteen juhla, jota tehdään suurella sydämellä suurelle yleisölle. Vuonna 2025 biennaali laajenee Esplanadin puistoon ja tuo kansainvälisen nykytaiteen kaikkien helposti kohdattavaksi tapahtuman jokaisena 105 päivänä.
– Helsingillä on kunnianhimoiset tavoitteet olla tunnettu korkeatasoisesta taide- ja kulttuuritarjonnastaan myös maamme rajojen ulkopuolella. Tätä visiota Helsinki Biennaali elää jälleen tänä vuonna todeksi. Tavoitteemme on, että Helsinki Biennaali tulee olemaan yksi maailman tunnetuimmista taidebiennaaleista ja vetovoimatekijä kaupungillemme, Helsingin pormestari Juhana Vartiainen painottaa.
Helsinki Biennaali avataan yleisölle 8. kesäkuuta. Sitä ennen tapahtuma kokoaa yhteen kansainväliset kuvataiteen ammattilaiset ja tarjoaa heille mahdollisuuden kokea taidetta Helsingin ydinkeskustan ja merellisen luonnon äärellä. Yhteistyössä Frame Contemporary Art Finlandin ja pääkaupunkiseudun kuvataidetoimijoiden kanssa järjestettävä ohjelma antaa vierailijoille kattavan katsauksen kaupungin taiteelliseen kenttään.
– Helsinki Biennaali 2025 on merkittävä askel kohti saavutettavampaa ja kansainvälisesti tunnustettua taidekaupunkia. Haluamme jättää pysyvän perinnön niin kaupunkiin jäävien teosten kuin täällä tapahtuvan inspiroitumisen ja verkostoitumisen kautta. Ammattilaisohjelmaamme on jo nyt hakenut mukaan yli 400 kuvataiteen ammattilaista, kertoo HAM Helsingin taidemuseon ja Helsinki Biennaalin johtaja Arja Miller.

Helsinki Biennaali on entistä helpompi saavuttaa
Helsinki Biennaali 2025 on valmisteltu suurta yleisöä ajatellen ja sen saavutettavuutta on kehitetty muun muassa uudella tapahtumapaikalla Helsingin ydinkeskustassa. Nykytaiteen huippuihin on mahdollista tutustua maksuttomasti Esplanadin puistossa koko tapahtuman ajan.
Helsinki Biennaali levittäytyy jälleen myös HAM Helsingin taidemuseon tiloihin Tennispalatsissa. Vaikuttavissa kaarihalleissa esitellään erityisesti museotiloihin soveltuvia teoksia.
Vallisaaren reittiliikennettä operoi tuttuun tapaan FRS Finland. Lautat saareen kulkevat Kauppatorilta ja perushintainen lippu maksaa tulevana kesänä tämänhetkisen tiedon mukaan 10,90 euroa. Lauttaliikenteen kilpailutuksesta vastaava Metsähallitus, HAM Helsingin taidemuseo ja Helsingin kaupunki ovat hyvässä yhteistyössä saaneet lipun hintaa laskettua kävijäystävällisemmäksi kesästä 2024.
– Helsingille on tärkeää, että jokaisella kaupunkilaisella on mahdollisuus päästä kokemaan kiinnostavaa uutta kansainvälistä taidetta. Siksi kaupunki on ollut erityisesti mukana tukemassa sitä, että Helsinki Biennaali olisi kaikkien helsinkiläisten saavutettavissa. Olemme jo nyt neuvotelleet hinnan noin puolet edullisemmaksi vuoteen 2023 verrattuna, ja työskentelemme edelleen myös uusien vaihtoehtojen löytämiseksi, Helsingin kulttuurin ja vapaa-ajan apulaispormestari Paavo Arhinmäki sanoo.
Helsinki Biennaali on kahden vuoden välein toteutuva kansainvälinen nykytaidetapahtuma, joka järjestetään kolmatta kertaa 8.6.–21.9.2025. Biennaali on koko Helsingin kaupungin yhteinen hanke ja osa Helsingin kaupunkistrategiaa. Biennaalin kuratoinnista ja tuotannosta vastaa HAM Helsingin taidemuseo.