Näin rakentaminen etenee Kruunuvuorenrannassa vuonna 2025

Kruunuvuorenrannan asuinalueen rakentaminen jatkuu vilkkaana vuonna 2025.
Ilmakuva talvisesta Kruunuvuorenrannasta.
Vuoden 2030 alkupuolelle mennessä Kruunuvuorenrantaan rakennetaan koti 13 500 asukkaalle. Kuva: Harri Saarinen

Kruunuvuorenrannan palvelukorttelin, monitoimitalo Helmi – Kronbergsstrandens allaktivitetshus Pärlan, rakentaminen käynnistyy keväällä 2025. Helsingin kaupunki on tehnyt sopimuksen urakoitsija SRV:n kanssa hankkeen toteuttamisesta. Monitoimitalo tarjoaa tilat suomenkieliselle peruskoululle (700 oppilaspaikkaa), ruotsinkieliselle peruskoululle (200 oppilaspaikkaa), päiväkodille ja nuorisotilalle. Lisäksi taloon tulee asukaspuiston sisätilat. Pihakokonaisuuden ja tonttia ympäröivien katujen suunnittelu on vielä käynnissä.

Uusia koteja ja rakentamista

Vuonna 2024 Kruunuvuorenrantaan valmistui noin 210 uutta kotia, ja 250 uuden asunnon rakentaminen käynnistyi. Rakentaminen jatkuu vuonna 2025 uusilla kohteilla, kuten Skanskan Kultasirittäjä sekä Keelen hankkeet, joiden rakennustyöt alkoivat tammikuussa. Myös muita talonrakennushankkeita on suunnitteilla, mutta päätöksiä niiden toteutuksesta odotetaan vielä.

Viheralueet ja valaistusta kaupunkikuvaan

Haakoninlahdenpuiston eteläosan rakentaminen alkaa vuonna 2025, ja alueelle sijoittuvat Kruunuvuorenrannan leikkipuiston ulkotilat. Lisäksi Wiirinkallion valotaideteos valmistuu touko-kesäkuussa tuoden uuden taiteellisen elementin asuinalueelle. Kruunuvuoren laella sijaitseva öljysäiliö kunnostetaan ulkoapäin maamerkiksi, ja siihen lisätään kevyt korostevalaistus. Säiliölle rakennetaan myös uudet portaat.

Kruunusillat-raitiotien ja lauttaliikenteen tilanne

Kruunusillat-raitiotien työt jatkuvat vuonna 2025 sähköjärjestelmiin ja ajolankojen asennukseen liittyvillä toimenpiteillä. Koirasaarentien länsipäässä Kruunuvuorensillan tuntumassa tehdään vielä kiskotöitä ja kiviasennuksia. Näihin liittyy liikenteen poikkeusjärjestelyjä sekä melua aiheuttavia kiskojen ja kivien sahaustöitä. Raitiotien matkustajaliikenteen on määrä alkaa vuonna 2027, mutta pyöräilyn ja kävelyn mahdollistamisesta Kruunuvuorensillalla ennen sitä ei ole vielä päätöstä.

Kruunuvuorenrannan lauttaliikenne kilpailutettiin Suomenlinnan Liikenne Oy:n toimesta syksyllä 2024, mutta hankintapäätöksestä on valitettu markkinaoikeuteen. Lauttayhteys pyritään kuitenkin turvaamaan poikkeusjärjestelyin. Asukkaiden toivoma katos lauttarantaan pyritään toteuttamaan kevään aikana.

Herttoniemessä kehitetään liikennettä ja katuympäristöä

Herttoniemessä käynnistyy keväällä 2025 Linnanrakentajantien katu-urakka, jonka yhteydessä peruskorjataan myös Itäväylän ylittäviä siltoja. Työt vaikuttavat eri liikkumismuotoihin alueella.

Lisäksi Herttoniemessä parannetaan liikenneturvallisuutta muun muassa Henrik Borgströmintiellä, Päätielle ja Hopeakaivoksentiellä. Toimenpiteisiin kuuluu esimerkiksi keskisaarekkeita, jalkakäytäväjärjestelyjä ja nopeusrajoituksen laskeminen 30 kilometriin tunnissa Hopeakaivoksentiellä. Nämä muutokset toteutetaan kesäkaudella.