
Helsingfors stad och dess ukrainska vänort Dnipro firar sitt samarbete med en unik konsertkväll den 23 maj, då Helsingfors får besök av den välrenommerade Four Seasons-kammarorkestern. Vänner av kammarmusik får ta del av en unik konsertupplevelse, eftersom musikerna, som på grund av kriget utövar sitt yrke i olika länder, endast sällan kan uppträda tillsammans.
Finlandspremiär och virtuosa toner med vinnaren av Queen Elisabeth-violintävlingen
Den 20 man starka Four Seasons-kammarorkestern dirigeras av den internationellt kände dirigenten och Ukrainas prisbelönta folkartist Dmytro Logvin. Under konserten förenas Finlands och Ukrainas musikaliska traditioner i ett klangfullt konstverk. I programmet ingår verk av Jean Sibelius, Johann Sebastian Bach och den ukrainska kompositören Zoltan Almash. Dessutom framförs Cesare Chiacchiarettas fängslande verk Sunflower Seeds, som på denna konsert uppförs för första gången i Finland.
Solist på konserten Hoppets toner är Dmytro Udovychenko. Udovychenko vann förra året den prestigefyllda Queen Elisabeth-violintävlingen. Andra solister är pianisten Igor Chetuev och dragspelaren Yevhen Zhyla.
Dnipro är internationellt känd som en stad för klassisk musik. På festivalen Musik utan gränser, som ordnats i staden, har musiker från hela Europa uppträtt. Festivalen har utvecklats till Dnipros kulturella varumärke. Musikerna i Four Seasons-kammarorkestern och dess solister bidrog i hög grad till festivalens framgångssaga.
Helsingfors stöder Ukraina, ukrainare och Dnipro
Sedan kriget bröt ut har Helsingfors stöttat Ukraina och ukrainare på många olika sätt. Helsingfors och Dnipro har haft ett samarbetsavtal sedan 2023. Stödet har riktats särskilt till barn och unga.
I år har Helsingfors stöttat Dnipro med ett anslag på 110 000 euro. Största delen av stödet används för att täcka kostnaderna för barn och ungas sommarläger. Stödet möjliggör även Four Seasons -orkesterns besök i Helsingfors.
Rysslands anfallskrig har även orsakat Ukrainas kulturliv stora förluster. Landets kulturarv har skadats och det är svårt för musiker att utöva sitt yrke. Mitt i krigets lidande upprätthåller musiken den ukrainska identiteten och skapar hopp.