Flera korteger rör sig i huvudstadsregionen under dagen. Kortegerna orsakar tillfälliga avbrott i trafiken, särskilt i Helsingfors centrum.
Parkeringen begränsas längs rutterna och i centrum kan det också förekomma avvikande omvägar som polisen vid behov dirigerar. Polisen har luftfartsverksamhet under besöket och detta kan orsaka tillfälliga bullerstörningar.
Även sjötrafiken och luftfarten begränsas
Salutorget stängs på onsdag. Även Norra Esplanaden stängs av för all trafik framför Salutorget och dirigeras till en alternativ rutt. All trafik till Salutorget dirigeras via Alexandersgatan.
Sveaborgs färjetrafik går från den kaj som Sveaborgs servicefärja avgår från på Skatudden. Södra hamnen är avspärrad för privat sjötrafik. Begränsningarna gäller inte kryssningstrafiken från Olympiaterminalen och Skatuddens terminal till Tallinn och Stockholm. Vid Norra kajen är området söder om Vedkajen avspärrat för privat sjötrafik.
Trafikarrangemangen påverkar även tillfälligt kollektivtrafiken. Information om den tillfälliga omdirigeringen av kollektivtrafiken finns på Helsingforsregionens trafiks webbplats
Helsingforsregionens trafik(Länk leder till extern tjänst)
– Vi rekommenderar aalla att undvika köra bil i stadskärnan på onsdag. Ändringarna i trafiken påverkar särskilt stadskärnan och området kring Salutorget. Kortegerna orsakar korta avbrott i trafiken, och det är bra att förbereda sig på det när man ger sig ut i trafiken, säger kommissarie Pasi Tuominen vid polisinrättningen i Helsingfors.
Luftfarten begränsas under tidpunkten för besöket. I området gäller ett tillfälligt restriktionsområde från tisdag till torsdag.
Kontrollera restriktionsområdets närmare omfattning på Droneinfo(Länk leder till extern tjänst)
Kontrollera restriktionsområdets närmare omfattning på Flyk(Länk leder till extern tjänst)
(bara på finska och engelska).