
Helsingissä on pitkäaikaistyöttömiä yli 8 000 henkeä enemmän kuin ennen koronapandemiaa. Pitkäaikaistyöttömällä tarkoitetaan henkilöä, joka on ollut yhtäjaksoisesti työttömänä 12 kuukautta tai pidempään.
Pitkäaikaistyöttömyys lähti kasvuun koronapandemian myötä, eikä ole palautunut sitä edeltävälle tasolle. Vuosina 2023 ja 2024 pitkäaikaistyöttömyys on edelleen jälleen lisääntynyt.
Koko maassa yli 100 000 pitkäaikaistyötöntä
Pitkäaikaistyöttömien määrä koko Suomessa ylitti 100 000 henkeä viime lokakuussa. Noin kaksi viidestä Suomen pitkäaikaistyöttömästä asuu Uudellamaalla ja heistä valtaosa pääkaupunkiseudulla.
Työ- ja elinkeinoministeriön syksyn 2024 työmarkkinaennusteen mukaan pitkäaikaistyöttömyys kasvaa myös tänä vuonna ja kasvun ennustetaan jatkuvan vuodelle 2026.
Pitkäaikaistyöttömiä on kaikissa ikäryhmissä, mutta erityisesti pitkittynyt työttömyys koskettaa yli 50-vuotiaita työttömiä. Helsingissä yli 50-vuotiaista työttömistä useampi kuin joka toinen on pitkäaikaistyötön.
Yhteensä Helsingissä oli joulukuussa yli 18 600 pitkäaikaistyötöntä, mikä on 14 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten. Pitkäaikaistyöttömien määrän kasvusta huolimatta heidän osuutensa kaikista työttömistä työnhakijoista on pysynyt noin 40 prosentissa, sillä samaan aikaan työttömyys on lisääntynyt.
Työllisyyspalvelut siirtyivät kunnille vuodenvaihteessa
Työllisyyspalvelujen järjestämisvastuu siirtyi valtiolta kunnille ja kuntien muodostamille yhteistoiminta-alueille vuoden 2025 alusta lähtien. Helsinkiläisten työnhakijoiden ja työnantaja-asiakkaiden palveluista vastaa Helsingin työllisyyspalvelut. Helsinki oli jo vuosina 2021–2024 mukana uudistusta valmistelevassa työllisyyden kuntakokeilussa, mikä siirsi merkittävän osan henkilöasiakkaista kaupungin järjestämiin palveluihin.
Työllisyyden edistäminen on koko kaupunkia koskettava haaste. Työllisyyttä edistäviä palveluita tehdään tiiviissä yhteistyössä kaupungin toimialojen, kumppanien ja sidosryhmien kanssa.