Luontokeskuksen palvelut päivähoidolle ja kouluille

Harakan luontokeskus tarjoaa helsinkiläisille päivähoito- ja kouluryhmille ohjattua ja maksutonta ympäristökasvatusta. Kasvattajille ja opettajille sekä muille kiinnostuneille on tarjolla myös ympäristökasvatuksen kursseja. Toimintaa järjestetään luontokeskuksen tiloissa Harakan saarella sekä mantereella.

Tällä sivulla

Lapset seisovat meren äärellä kallioilla haavit kädessään
Kuva: Raisa Ranta

Harakan saaren luontokeskus on ympäristökasvatuksen kenttäasema saaristoluonnon sydämessä. Harakan luontokoulussa opitaan ulkona merituulessa tai laboratorion suojissa. Luontokoulupäivä saarella tarjoaa aina jonkin oivalluksen kotiin vietäväksi. Saariseikkailulla liikutaan seikkailutarinaan eläytyen nuorten luonnontutkijoiden tahtisesti. Harakan luontokeskuksen kursseja ohjaavat ymparistöpalveluiden oma väki sekä muut asiantuntijat.

 

Saariseikkailuretket varhaiskasvatusryhmille

Hae viskareille ja eskareille saariseikkailupäivää

Harakan luontokeskus järjestää saariseikkailupäiviä helsinkiläisille päiväkoti- ja esikouluryhmille touko-syyskuussa. Kevätkausi ulottuu toukokuusta juhannukseen asti ja syyskausi elokuun puolivälistä syyskuun puoliväliin. Hae saariseikkailupäiviin verkkolomakkeella maalis-huhtikuussa. Harakan luontokeskus tiedottaa päiväkoteja etukäteen tarkasta hakuajankohdasta sähköpostitse. Saariseikkailupäivät jaetaan hakeneille ryhmille ilmoittautumisjärjestyksen ja varhaiskasvatusalueen perusteella. Alueellinen tasapuolisuus otetaan huomioon.

Saariseikkailuretken aikana ympäristökasvattaja tutustuttaa ryhmänne ainutlaatuiseen saaristoluontoon ja Suomenlahden vedenalaiseen maailmaan tutkien ja eläytyen. Elämykselliset saariseikkailuretket sopivat viskareille ja eskareille. 

Valitse ryhmälle sopiva retkiaika ja -kesto

Saariseikkailuryhmän koko voi suurimmillaan olla 16 lasta.  Luontokeskus varaa tätä suuremmille ryhmille kaksi rinnakkaista saariseikkailua, jotka alkavat samaan aikaan. Mukana retkellä tulisi olla päiväkodista vähintään kaksi aikuista yhtä saariseikkailuryhmää kohti.

Voit valita saariseikkailuretken kestoksi 3 tai 4 tuntia. Myös retken alkamisajankohdan voi valita ryhmälle sopivaksi. Tavallisesti saariseikkailut alkavat kello 9.30 tai kello 10.30. Neljän tunnin retkellä saarella ehtii kokea enemmän. Retkipäivään kuuluu aina noin puolen tunnin evästauko. Seikkailulle saapuvat ryhmät saavat infokirjeen ennen retkipäivää!  Kirjeessä kerrotaan tarkemmat ohjeet retkipäivään valmistautumisesta. 

Saariseikkailu on maksuton. Ryhmät kustantavat itse yhteysvenematkan saarelle.

Saariseikkailuhaku 2025

Vuoden 2025 saariseikkailupäiviin haetaan verkkolomakkeella ti 25.3. klo 7 - to 27.3. klo 20. Saariseikkailutiedote 2025 sekä linkki sähköiseen hakulomakkeeseen julkaistaan tässä niiden valmistuttua. 

Kaikkia hakemuksissa ilmoitettuja yhteyshenkilöitä ja varayhteyshenkilöitä tiedotetaan haun tuloksista sähköpostitse viikolla 15. Seikkailulle saapuvat ryhmät saavat lisäksi infokirjeen ennen saariseikkailuretkeä.

Vuonna 2024 80 % hakeneista sai saariseikkailuajan.

Lisätiedot vuoden 2025 saariseikkailuhausta: ympäristösuunnittelija raisa.ranta@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman) 

Päiväkotiryhmä istuu meren äärellä kallioilla ja seuraa ympäristökasvattajaa
Kuva: Raisa Ranta

Luontokoulupäivät koulu- ja lukioryhmille

Hae 4.–7. luokkalaisille luonnontutkimuspäivää

Harakan luontokeskus järjestää helsinkiläiskouluille maksuttomia luontokoulupäiviä. Luonnontutkimuspäivät on suunnattu peruskoulun 4.–7. luokille. Luonnontutkimuspäivän kesto on 4–5 tuntia. 

Luontokouluopettaja avustajineen opastaa oppilaat tutkimusretkelle saaren kalliorannoille ja rantametsiin. Luokka jakautuu saarella pienempiin ryhmiin ja oppilaat saavat käyttöönsä tutkimusvarusteita. Luokan oma opettaja osallistuu yhden ryhmän valvomiseen ja ohjaamiseen luontokouluopettajan ohjeiden avulla. Päivän havainnot ja kokemukset jaetaan iltapäivällä koko luokan kesken. Luokan opettajan vastuulla on oppilaiden matkojen ja eväiden organisointi. 

Luonnontutkimuspäivä koostuu vuodenaikojen mukaan vaihtuvista tutkimusteemoista

Linnut ovat keväällä Harakan saaren näkyvimmät asukkaat. Voimme seurata pesimälinnuston puuhia saarella lähietäisyydeltä. Syyskaudella saaristokasvit ja kasvien ympärillä pörräävät perhoset sekä muut hyönteiset herättävät huomiota. Keräämme niitä tutkittaviksi eri keinoin. Merta ja planktonia tutkitaan saaren rannoilla läpi vuoden. Haavimme planktonia ja etsimme leviä sekä veden pieneliöitä. Tarkastelemme löydöksiä ja merieliöiden jännittäviä yksityiskohtia luontotalossa mikroskoopeilla. iNaturalist -mobiilisovelluksen avulla oppilaat voivat oppia tunnistamaan lajeja uudella tavalla.

Haku luonnontutkimuspäiviin 2025

Kevään luonnontutkimuspäiviin haetaan 21.3.2025 mennessä ja syyskauden päiviin 9.5.2025 mennessä. 

Lue tarkemmat lisätiedot vuoden 2025 luontokoulupäivistä luontokoulutiedotteesta ja hae luonnontutkimuspäiviin sähköisellä hakulomakkeella. Luontokoulutiedote ja linkki hakulomakkeeseen julkaistaan tässä viikolla 9. 

Lisätiedot: luontokouluopettaja pekka.paaer@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman) 

  • Luontokoulutiedote 2025 (pdf), TULOSSA
  • Sähköinen hakulomake, TULOSSA
Luontokouluopettaja opastaa oppilaita lintuluokassa
Kuva: Raisa Ranta

Hae lukiolaisille ja 7.–9. luokkalaisille ympäristöntutkimuspäivää

Harakan luontokeskus järjestää helsinkiläiskouluille maksuttomia luontokoulupäiviä. Ympäristöntutkimuspäivät on suunnattu lukiolaisille ja peruskoulun 7.–9. luokkalaisille. Ympäristöntutkimuspäiviin on jatkuva haku. Opetusta järjestetään toukokuusta syyskuuhun Harakan saarella ja mantereella myös muina aikoina. Ympäristöntutkimuspäivän kesto on 2–5 tuntia. 

Uutisotsikot puhuvat sinilevästä, mikromuovista, ilmansaasteista, öljystä ja likaantuneesta vedestä! Ympäristötutkimuspäivien aikana tutkimme ympäristön tilaa Helsingissä ja pohdimme mitä voimme itse tehdä ympäristömme hyväksi. Teemme käytännön mikromuovi- ja vesitutkimuksia historiallisissa tiloissa sijaitsevassa opetuslaboratoriossa. Pohdimme saatujen tulosten ja oman toimintamme merkitystä omassa elinympäristössämme.

Ympäristöntutkimuspäivän vaihtoehtoiset teemat

Itämeren tila vesinäytteitä tutkimalla (kesto 2–5 tuntia)

Millainen on Itämeren tila ja mitä voit itse tehdä Itämeren hyväksi? Opettelemme vesinäytteenottoa ja veden tutkimista opetuslaboratoriossa. Päivän aikana voimme kurkistaa pinnan alle Harakan murtovesiakvaarioiden äärellä. Vaihtoehto: Vesinäytetutkimus koulun lähiympäristössä.

Mikromuovit kaloissa (kesto 2–5 tuntia)

Onko Itämeren kaloissa mikromuovia? Miten voit itse vaikuttaa Itämereen kertyvään mikromuoviin? Tutkimme kalojen suolistonäytteitä Harakan opetuslaboratoriossa ja perehdymme muoviongelmaan. Vaihtoehto: Mikromuovitutkimus koulun tiloissa tai PowerPoint esitys etänä / koululla tehtävineen.

Ilmanlaatu (näytteiden keräys 2–4 viikkoa, lähiopetus 2 x 2 tuntia)

Millaista ilmaa hengitämme? Tarkastelemme tutkimuksessa ilman epäpuhtauksia, kuten typpidioksidipitoisuuksia ja ilman laatuun vaikuttavia tekijöitä. Oppilaat tekevät oman tutkimuksen, joka sisältää ilmanäytteen keräämisen, analysoinnin fotometrillä opetuslaboratoriossa ja tulosten arvioinnin. Vaihtoehto: Ilmatutkimus koulun tiloissa tai PowerPoint esitys etänä / koululla (2–4 tuntia).

Haku ympäristöntutkimuspäiviin

Ympäristöntutkimuspäiviin on jatkuva haku sähköpostilla: asta.ekman@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman) , ympäristökasvattaja Asta Ekman

Opiskelija tekee tutkimusta opetuslaboratoriossa
Kuva: Asta Ekman

Ympäristökasvatuksen kurssit aikuisille

Pääkaupunkiseudun luontokeskusten ja -koulujen järjestämät kurssit on suunnattu pääkaupunkiseudun opettajille, päivähoidon henkilöstölle, kasvattajille sekä muille aikuisille kuntalaisille. Niiltä saa taitoja liikuttaa lapsia ja nuoria luonnossa sekä keinoja arjen ympäristöasioiden käsittelyyn. Kurssit ovat maksuttomia, ellei toisin mainita. Kuntarajat eivät ole esteenä kursseille osallistumiseen.

Avaa ympäristökasvatuksen kurssiesite 2024–2025 (pdf)

Kevät 2025

 

Talviluonto, ti 11.2.2025, Maunulan maja (ILMOITTAUTUMINEN ON PÄÄTTYNYT)

  • Aika: ti 11.2.2025 klo 10.00–15.00
  • Paikka: Maunulan ulkoilumaja, Metsäläntie 9
  • Kohderyhmä: opettajat, varhaiskasvattajat ja talviekologiasta kiinnostuneet

Kuinka voit tutkia ja tutustua talviluontoon lasten kanssa? Kurssipäivä tarjoaa taitoja ja ideoita talviluonnon tutkimiseen - sään oikuista huolimatta. Päivän aikana tutuiksi tulevat lumen eri olomuodot, eläinten jäljet ja ravinto, pohjoisen havumetsän sopeumat talveen ja monet muut kylmään kauteen liittyvät luonnonilmiöt.

  • Kurssilaisille järjestetään aamukahvitarjoilu. Lounas nautitaan omakustanteisesti Maunulan ulkoilumajalla. Lisätietoja kurssikirjeessä. Mukaan säänmukaiset ulkoiluvarusteet.
  • Kouluttajat: luontokouluopettaja Pekka Paaer ja ympäristökasvattaja Asta Ekman
  • Kurssipaikat jaetaan ilmoittautumisjärjestyksessä!
  • Lisätiedot ja peruutukset: asta.ekman@hel.fi(Linkki avaa oletussähköpostiohjelman) , puh. 09 310 31577

 

Liito-oravan elämää ja elinympäristöjä, to 20.3.2025, Museo Tamminiemi

  • Aika: to 20.3.2025 klo 10.00–15.00
  • Paikka: Tamminiemen museo, Seurasaarentie 15
  • Kohderyhmä: perusopetuksen ja lukion opettajat ja liito-oravan tutkimisesta kiinnostuneet

Liito-orava on levittäytynyt viime vuosina sinnikkäästi pääkaupunkiseudun lähimetsiin ja puistikoihin. Taigametsien ’harmaan rukkasen’ leviäminen viherkäytäviä pitkin Helsinkiin kiinnostaa monia luonnon ystäviä. Kurssipäivän aikana perehdytään liito-oravan elintapoihin kaupunkioloissa ja pesimisen vuosirytmiin sekä taitoihin tunnistaa liito-oravan oleskelun jälkiä. Päivän aikana tehdään maastoretki lähialueen liito-oravareviireille ja etsitään merkkejä liito-oravan oleskelusta alueella.

Päiväkotilapset tutkivat kalliolammikon elämää aikuisen johdolla
Kuva: Raisa Ranta
Lapsi esittelee isossa muoviastiassa olevaa korvameduusaa
Kuva: Raisa Ranta
Lapset tutkivat vesinäytteitä mikroskoopeilla
Kuva: Saana Kemppi
Luontokoululaiset kiikaroivat kallioilta merelle
Kuva: Marianne Aalto

Tämän sivun löydät myös osoitteella hel.fi/harakankurssit.